v1.0 Sudoku | Siteler | TavDer | KOMYEF | Redaksiyon | İletişim
 
Forum'da Gelismeler
Kültür & Sanat
Mesaj:5
Son mesaj: 2013-01-03 01:17
Eğitim & Okul
Mesaj:4
Son mesaj: 2012-08-13 00:30
Haber & Politika
Mesaj:1
Son mesaj: 2012-08-07 23:38
Başka
Mesaj:2
Son mesaj: 2012-07-24 05:45
Kültür & Sanat
Mesaj:7
Son mesaj: 2012-01-05 10:22
 
Son Gelişmeler
Yeni resim albümleri
Özben & Cihatın Düğünü(özel)
 2009-12-08
 36 resim
Özben & Cihatın Kına Gecesi(özel)
 2009-12-08
 16 resim
Tuncay och Camillas Bröllop(özel)
 2009-07-11
 211 resim
Kücük Newal Marangozun Cenaze Töreni(özel)
 2009-04-22
 54 resim
Sultan Karagözun Cenaze Töreni(özel)
 2009-04-08
 27 resim
Son aktif üye
M.Sahindal (İsveç)
2013-06-23 00:16
tavkirar (İsveç)
2013-06-21 13:59
İ.ŞAHİNDAL (Türkiye)
2013-06-15 23:54
kiuruvesi (Finlandiya)
2013-06-13 10:33
kan_ve_gül (Türkiye)
2013-06-12 20:29
Yeni üye
mevsimyesim (İsveç)
somscot (Hollanda)
nmcelwinerhett (Kanada)
rnklerrobi (Belçika)
areplicajerseys (Başka)
Yeni şiirler
  GİDELİM DOSTLAR AYRILIK VAKTI
  SU VE BEN
  NEWROZ ATEŞİ
  SEN YOKSAN
  ANNE
Makale
 
Okuma sayısı 43 Yayın: 2013-06-21
TAKSİM DİRENİŞİNDEN STORTORGETEA MALMÖ
Taksim direnişinden Stortorget'e Bizim gizemli kitaplarımız; sölediklerine dikkatle kulak verdiğimiz liderlerimiz vardı. Kişisel beklentilerini öteleyen, toplumsal çıkarları ön planda tutan idealist, -laf aramızda- biraz da asık suratlı gençlerdik.. '''Dünle birlikte gitti cancağızım, ne kadar söz varsa düne ait; şimdi yeni şeyler söylemek gerekiyor.'' diyor Mevlana.

Bir başka ruh var bu Taksim gezi parkı direnişinde. ''Aşk olsun onlara, aşk olsun/ Acıyorsam onlara, anam avradım olsun'' şeklinde değiştirmek istiyorum Can Yücel'in dizelerini..Yaşlı, genç, kadın, çoluk, çocuklarıyla geldiler. Gizemli kitapları, idolları yok. Onca gaza, zorbalığa, aşağılanmaya boyun eğmediler; umut muştulayan gülümseme bulutları buralara dek geldi.

Olacak şey değil, liseyi yeni bitiren kızlı, erkekli üç- beş Türk genci, gidip bir yerlerde eğleneceklerine, almışlar ellerine bayrakları, Türkçe sözcüklerle yazmasını dahi beceremedikleri pankartlarıyla Gustav Meydanı'na doğru yürüyorlar. Folkets Park'ta karşılaştığım eli bayraklı protestocu gurubun arasına rastgele karışıyorum. Organize olma gereğini bile duymadan, kafalarına estiğince toplanıp çıkmışlar meydana.. Çevresinde gördüğü maçoluklara kızan arkadaşımın eşi, ''Canımı sıkmayın, hanımlarınızı toplar, sizi kınamak için tencere tava çalarak sokaklara çıkarım'' diyor. Hangi ruhtur, nasıl bir dipten gelen dalgadır bu!..

Alkol Yasası kabul edildiğinde,''Bir bardak birayı dahi rahat içemedikten sonra Türkiye'ye gitmenin ne anlamı var!'' diyen İstanbul'lu arkadaşım, Taksim gösterileri başladığında, bir an önce gidip coşkuya katılmak için acele bilet arayışına girdi.

İsveçlisosyolog arkadaşım Kristina Kommet, günlerdir televizyonlardan izlediği, gazetelerden okuduğu Türkiye haberlerine bir anlam veremiyordu, ''Bir yerde görüşelim, anlat bana, neler oluyor?'' dedi telefonda. Karşılaştığımızda ben daha atak davrandım: ''Günlerdir medyadan izliyorsun. Sen anlat bakalım, Türkiye'de olanları nasıl görüyorsun?'' O Kristina ki, her fırsatta bana karşı Recep Tayyip Erdoğan'ı savunan bir sosyologdu. Kafası karışmış, hem de çok karışmış. Ancak, Taksim direnişini ''Arap baharı''ndan dikkatle ayırıyor''Arap baharında olanlar Türkiye'de olmaz, daha İslamcı bir yönetim gelmez'' diyor. Kristina, kendisini düş kırıklığına uğratan Erdoğan'ın artık ''gidici'' olduğunu söylüyor. Onu rahatlatmak bana düşüyor. Taksim'deki direnişin ''Arap Baharı'' ülkeleriyle kıyaslanmaması gerektiğini anlatıyorum. Dikkatle dinledikten sonra, '' Askerlere karşı olduğunu her fırsatta yineleyen Erdoğan, nasıl böyle 'kışlacı' oldu?'' diye soruyor..

Taksim direnişçilerini desteklemek amacıyla Möllavċngen Meydanı'nda düzenlediğimiz gösteriye katılan Lumd Üniversitesi öğrencisi Türk kızı, bizi üç gün sonra Stortorget'te düzenleyecekleri gösteriye davet etti.

Biz, bu konularda ''ciddi'' ve '' sorumlu'' bir kuşaktık. Dedim ya, biraz da asık suratlıydık. Hemen oturup bir konuşma metni hazırladım. Gençler belki bilmezlerdi; Topçu Kışlası'nın tarihçesine girdim kısaca. Gösteri günü, meydana Kristina ile birlikte gittim. Toplantıyı düzenleyen genç kıza, onlara yardımcı olmak için yapabileceğim bir şeyin olup olmadığını sordum. 12 Mart'ı, 12 Eylül'ü yaşamıştım; onları''engin deneyimlerimden'' yararlandırmak istiyordum. Teşekkür etti genç kız. Gösteri başladı. Ne gizemli kitapları vardı, ne de liderleri vardı. Mızıkalarıyla, gitarlarıyla, tencerel ve tavalarıyla güle oynaya gelmişlerdi meydana. Çaldılar, oynadılar. Ne benim söylev vermeme, ne de Topçu Kışlası'na gereksinme duydular. Karşı duruyorlardı ve neye karşı olduklarını çok iyi biliyorlardı. Her dilden Taksim'le dayanışmalarını dile getirdiler, Başbakanı protesto eden sloganlar attılar. Bir kenarda onları izlerken, kendimi işlevini tamamlamış bir ''Polit Büro'' üyesi gibi hissettim. Üzerimdeki durgunluğu gören genç kız yanıma geldi; bir tencere ve kapağını tutuşturdu elime; '' Haydi sen de katıl bize!''dedi..

Meydan bir anda Türkiyeli arkadaşlarını destekleyen İsveçli, İranlı, Orta Doğu'lu, Latin Amerikalı gençlerle doldu. Taksim gezi direnişini destekerken hep bir ağızdan şarkı söylediler, güldüler, oynadılar. Tencere ve kapağını birbirine vururken, biraz da eskidiğimi anladım; '' Coşku söylevden daha etkiliymiş demek ki..'' dedim içimden..

Ali Haydar Nergiz
Yazar: Redaksiyon (İsveç)
E-posta: tawkirar.haber@tawkirar.com
 
Yayın: 2013-06-19
KÜFRAN-I NİMMET
Makaleme başlamadan önce; yöremiz insanlarından Hasan Kaya Efendi'ye Hakk'tan rahmet diliyor, ailesine derin taziyelerimi iletiyorum. Yine, arada sizlerle beraber olmamı sağlayan ve bana bir makale köşesi ayıran değerli dostlara, Tawkirar.com sitesinin yönetim kuruluna teşekkür ediyorum. Sevgili arkadaşlar, hep siyaset yazdık, hep politika yazdık bugüne kadar. Bundan sonra, belli aralıklarla coğrafyamızda ve yakınlarımızda yaşanmış olan kültürel içerikli konulara da ağırlık vermeye çalışacağım. Zira, kültürel olarak o kadar derin zenginliklerimiz var ki. Uzatmadan konuma geçeyim. Şimdi, sizleri Azarbeycan ve İran topraklarının bulunduğu yerin yüceliklerine, ALAMUT kalesinin bulunduğu görkemli dağın tepesine, Damavan ve Elbruz Dağlarının doruklarına kısa bir düşünsel yolculuğa davet ediyorum. Bu yolculuk ki yüzyıllardır ağızdan kulağa ulaşan bir destandır... Memleketin uzun ve soğuk kış gecelerini ısıtıp hafiflettiği gibi, oldukça da öğreticidir. Buyrunuz beraber dinleyelim.
» Oku
 
Yayın: 2013-06-12
MUSTAFA ZEWAL: ADALET ve VİCDAN
Sevgili arkadaşlar merhaba. Son iki haftadır ülkemizde cereyan eden olaylar,çevredeki diğer gelişmeleri gölgesinde bırakmış görünüyor. Duruma bakılırsa eğer, iki taraflı bir inatlaşmadır gidiyor. Aslında, gelişmelere"İki taraflıdır" demek, belki de doğruyu izah etmeye yetmez. Aslında çok taraflı bir inatlaşmaya, çok taraflı bir kördüğüme doğru gidilmektedir. İsterseniz, olup bitenlere uzaktan şöyle bir bakarak tabloyu okumaya çalışalım. Bu tür toplumsal hadiselerde ne kadar imparsiyal (tarafsız) yaklaşılırsa ayrıntılar o kadar berrak okunur diye düşünüyorum.
» Oku
 
Yayın: 2013-06-12
VEFAT HABERİ: HASAN KAYA HAKK'A YÜRÜDÜ
İstanbul'da kanser tedavisi gören Tapkıran eşrafından Hasan Kaya, dün akşam 20.00 civarında Hakk'a yürüdü. Sitemize ulaşan bilgilere göre Hasan Kaya'nın cenaze töreni yarın saat 14.00'te köyde yapılacaktır.
» Oku
 
Yayın: 2013-06-11
"BU SENİN BANA YAPTIĞIN REVA MI?"
(YAZAR NOTU: Bu yazıyı birkaç hafta önce yazmayı planlamıştım. Reyhanlı olayından sonra yayına hazırlamak için üzerinde çalışırken, her zamanki gibi Türkiye ve Ortadoğu gündemi o kadar çok hızlı değişiyor ki, Gezi Parkı olayları herşeyi gölgeledi. Yazıyı, ancak bugün yayınlamak mümkün oldu/HMK)
» Oku
 
Yayın: 2013-06-10
İSVEÇ'TE OTURMA İZNİ OLMAYANLARA GENEL AF İSTENDİ
İsveç’te polis oturma izni olmayan kağıtsızlar olarak tanımlananlara yönelik tutumunu sertleştirirken, kağıtsızlara af çıkarılması talebi de yaygınlık kazanıyor. Siyasi partiler İsveç’in iltica politikasını tartışır ve yeni düzenlemelere gidilmesini isterken, Hükümetin iltica politikasını protesto gösterileri de yaygınlaşarak devam ediyor. İsveç’in Stockholm, Göteborg, Malmö, Boden, Sundsvall, Gävle ve Borċs illerinde eş zamanlı olarak düzenlenen gösterilere katılan binlerce kişi hükümetin iltica politikasını protesto ederek kağıtsızlara genel af çıkarılmasını talep etti.
» Oku
 
Yayın: 2013-06-07
UPPSALA'DA CEMEVİ YAPILMASI İÇİN VAKIF KURULUYOR
İsveç Alevi Federasyonu'nun 1 Haziranda Uppsala'da yaptığı halk toplantısına dair Federasyon İnanç kurulu adına yapılan açıklamayı sizlerle paylaşıyoruz:
» Oku
 
Yayın: 2013-06-05
DELALET ve CEHALET
Değerli arkadaşlar merhaba! Bazı aralıklarla bu pencereden sizlerle karşılaşmaya çabalıyorum. Bu güne kadar, genelde Orta-Doğu, özelde kendi topraklarımız olan Anadolu'da gelişen kimi hadiselerle ilgili fikirlerimi sizlere ulaştırmak adına; bir kaç makale ile sizlere ulaşmaya çalıştım. İnsanlar, dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, birbirlerini tanısın veya tanımasınlar, önemli değildir. Önemli olan, geneli ilgilendiren toplumsal aktivitelerde, hayati gelişmelerde gösterdikleri yaklaşım ve duruşlarıdır.
» Oku
 
Yayın: 2013-06-03
TAKSİM OLAYLARI VE SİVİL İTAATSİZLİK
çocuk katledildi. Aydınlar, yazarlar bunu dile getirdiğinde terörist ilan edildi fakat kimse buna sahiplenmedi. Bırakın bunları Türk devleti uçaklarıyla Kürt çocuklarını Roboski de yakıp küle çevirdi kimse sahiplenmedi bu denli. Buradaki çifte standart direnişin samimiyetini sorgulamadan geçilmez hale getiriyor. Aslında bir yandan da insanların ancak kılıç kendi tenine değdiği zaman demokrasiden yana pratik sergilediklerini de apaçık ortaya koyuyor
» Oku
 
Yayın: 2013-05-28
VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI: MUSTAFA YEŞİL HAKK'A YÜRÜDÜ
Tapkırankale köyü eşrafınından Mırtolar kabilesinin en yaşlı kuşağından Mustafa Yeşil, Hakk'a yürüdü. Sitemiz Yeşil Ailesinin acısını paylaşır, Hakk’ın rahmetine kavuşan Muıstafa Yeşil'e Allah’tan rahmet diler, ailesinin ve yakınlarının başı sağolsun
» Oku
 
Yayın: 2013-05-28
İSVEÇ ALEVİ TOPLUMUNU HALK TOPLANTISINA ÇAĞRIMIZDIR
İsveç Alevi Federasyonu, 1 Haziran Cumartesi günü Alevi toplumu ile halk toplantısı yapmak ve Uppsala’da bir Cemevi kurulması çalışmalarını başlatmak için halkla buluşma çağrısında bulundu. Sitemize Federasyon adına İnanç Kurulu Başkanı İsmail Dede(Bakır) yaptığı çağrıda,
» Oku
 
Yayın: 2013-05-26
İSVEÇ, TE VEFAT ABDULRAHMAN YÜKSEL IN TAZİYE KIRK YEMEGI 04 HAZIRAN SALI GÜNÜ TÜM DOSTLARA DUYRULUR
Tavkairar eşrafından olup Minehüyük Köyünde ikamet eden İsmail Yüksel’in İsveç in Halstahammar kasabasında oturan oğlu Abdurahman Yüksel, evinde geçirdiği kalp krizi sonucu İsveç’in Halstahammar şehrinde vefat ettmişti. TÜM DOST VE AKRABALARIMIZA
» Oku
 
Yayın: 2013-05-21
ŞAREY ŞAHİNDAL'IN AİLESİNDEN AÇIKLAMA VE TEŞEKKÜR
Aylarca mücadele ettiği beyin tümörüne yenik düşerek 9 Nisan sabahı İsveç’in Bollnäs şehrinde Hakk'a yürüyen Tapkıran Köyünde Şukurlar Kabilesinin en yaşlı kuşağından Şarey Şahindal'ın ailesi TARAFINDAN YAPILAN TEŞEKKÜR MESAJI
» Oku
 
Yayın: 2013-05-21
DÜĞÜN DUYURUSU: İSMAİL ŞAHİNDAL İLE NAİME 31 MAYIS DA UPPSALA´DA DÜNYA EVİNE GİRİYORLAR
TAPKIRAN Köyü eşrafından olup, Merhum Hüseyin ve Şarey Şahindalın oğlu Ismail ile Pazarcık AKCAKOYUNLU Köyü eşrafından (Merhum)M.Hanefi ve Nursel Orak´ın kızı Naime 31 MAYIS Cuma günü İsveç’in Uppsala şehri fyris parkende dünya evine giriyorlar. Tüm dost ve akrabalar davetlidir.
» Oku
 
Yayın: 2013-05-17
ELBISTAN'DA YİNE YILDIRIM DÜŞTÜ 2 ÖLÜ 2 YARALI
Tapkıran esrafında olup Elbistan'da ikamet eden Mustafa Haydemir(46) yildirim dusmesi sonucu hayatini kaybeti. Mustafa Haydemir (merhum Huseyin Haydemirin oglu) Elbıstan termık taksicilik´de çalışıyordu.
» Oku
 


Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre
» Üye Ol
» Bilgilerimi Unuttum?
 
Sudoku
 
Sudoku
 
Takvim
   
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
             
             
             
             
             
             
Olay |  
 
 
Tawkirarın Sorusu
TAPKIRANLILARIN İSVEÇ'E GÖÇ DOSYASI'NI TAKIP EDIYOR MUSUNUZ?
Evet Hayır Bilmem
 
» Sonuç
 
Kullanıcı İstatistik
Toplam üyeler 2368
Aktif üyeler 0
Aktif ziyaretçi 11
Toplam ziyaretçi 2621602
 
Copyrights © TAWKIRAR.COM 2006
İlanlar: