v1.0 Sudoku | Siteler | TavDer | KOMYEF | Redaksiyon | İletişim
 
Forum'da Gelismeler
Kültür & Sanat
Mesaj:5
Son mesaj: 2013-01-03 01:17
Eğitim & Okul
Mesaj:4
Son mesaj: 2012-08-13 00:30
Haber & Politika
Mesaj:1
Son mesaj: 2012-08-07 23:38
Başka
Mesaj:2
Son mesaj: 2012-07-24 05:45
Kültür & Sanat
Mesaj:7
Son mesaj: 2012-01-05 10:22
 
Son Gelişmeler
Yeni resim albümleri
Özben & Cihatın Düğünü(özel)
 2009-12-08
 36 resim
Özben & Cihatın Kına Gecesi(özel)
 2009-12-08
 16 resim
Tuncay och Camillas Bröllop(özel)
 2009-07-11
 211 resim
Kücük Newal Marangozun Cenaze Töreni(özel)
 2009-04-22
 54 resim
Sultan Karagözun Cenaze Töreni(özel)
 2009-04-08
 27 resim
Son aktif üye
M.Sahindal (İsveç)
2013-06-23 00:16
tavkirar (İsveç)
2013-06-21 13:59
İ.ŞAHİNDAL (Türkiye)
2013-06-15 23:54
kiuruvesi (Finlandiya)
2013-06-13 10:33
kan_ve_gül (Türkiye)
2013-06-12 20:29
Yeni üye
mevsimyesim (İsveç)
somscot (Hollanda)
nmcelwinerhett (Kanada)
rnklerrobi (Belçika)
areplicajerseys (Başka)
Yeni şiirler
  GİDELİM DOSTLAR AYRILIK VAKTI
  SU VE BEN
  NEWROZ ATEŞİ
  SEN YOKSAN
  ANNE
Makale
 
Okuma sayısı 50 Yayın: 2013-06-12
MUSTAFA ZEWAL: ADALET ve VİCDAN
Sevgili arkadaşlar merhaba. Son iki haftadır ülkemizde cereyan eden olaylar,çevredeki diğer gelişmeleri gölgesinde bırakmış görünüyor. Duruma bakılırsa eğer, iki taraflı bir inatlaşmadır gidiyor. Aslında, gelişmelere"İki taraflıdır" demek, belki de doğruyu izah etmeye yetmez. Aslında çok taraflı bir inatlaşmaya, çok taraflı bir kördüğüme doğru gidilmektedir. İsterseniz, olup bitenlere uzaktan şöyle bir bakarak tabloyu okumaya çalışalım. Bu tür toplumsal hadiselerde ne kadar imparsiyal (tarafsız) yaklaşılırsa ayrıntılar o kadar berrak okunur diye düşünüyorum.

Siyasetini ya da ideolojilerini beğenelim, beğenmeyelim; sonuç itibarı ile seçimlerle iktidara gelmiş olan bir yönetimle karşı karşıyayız. İktidarının onuncu yılını geride bırakıp, on-birinci yılının icraatlarına başlayan AKP hükümeti, nerede hata yaptı acaba? Kendilerinin bunu derinlemesine irdelemesi gerekmektedir. Bu iktidarın bazı icraatlarını özetleyerek hatırlatmaktan, yarar görüyorum.

Örneğin, ülkenin imtiyazlı kurumları olan "Ordu-Güvenlik" güçlerinin içerisinde odaklanan karanlık yuvalanmaların üzerine cesurca yürüdü. En sonuncusundan başlayarak, daha önceki "darbe" dönemlerini mercek altına aldı. Sıradan bir memurdan tutun da, ordunun en üst rütbesi olan Genel Kurmay Başkanlığı'na kadar, sorgulanması gereken kimseleri (sembolik de olsa) sorguya çağırdı.

Halkın aleyhine yönelik yazılmış çizilmiş olan karanlık plan ve projelerin saklanmış olduğu kırılmaz kilitli (kozmik odaların) kapıları zorlandı. Memlekette karanlık bulutlar gibi dolanan korku imparatorluklarına "dur" demesini bildi! Başta sağlık sorunu olmak üzere; bayındırılık, ulaşım, eğitim, alım gücü vb. konularda kısmen de olsa iyileştirmelerde bulundu. Ve en önemlisi de, ülkenin bütün enerjisini tüketen, maddi ve manevi tahribatlara yol açan etnik kökenli çatışmaları ve çözümünü tabu olmaktan çıkardı.

Başta, "Gayri-Müslim" inanç grupları olmak üzere, farklılık arzeden toplulukların gaspedilmiş ve yasaklanmış olan haklarının iadesi için, çalışmalar başlattı. Özellikle darbeler döneminin kıskacından geçmiş olan ve ülkesine küsmüş olan binlerce insanın yönünü tekrar memleketine çevirmesini başardı. Dahası, nice amirin memurun, bakanın, başbakanın ve hatta cumhurbaşkanının kellesini almış olan "Kürt Sorunu" gibi bir meseleyi, çözümlemek üzere masaya yatırdı. Peki bunların ne kadarını becerdi? Burası ayrı bir tartışma konusudur. Şimdilik geçiyorum.

Sevgili okuyucular, bütün bunları sıraladığım zaman, vicdanıımın sesine kulak vererek olaylara yaklaşmaktayım. Bunları benden duyan birileri hemen, "AKP'ye yakın düşünüyor" yaftalamasıyla yaklaşabilir. Bu onların sorunudur. Ben söylenenlere değil, yapılanlara bakarım. Bunu geçiyorum. Konumuza dönersek eğer; AKP iktidarının yapmak istediği, yapmaya çalıştığı, yada yapacakmış gibi göstermeye çalıştığı kimi olgular için yeterince zaman ve imkan sahibi olduğu aşikardır!

Son seçimlerde Anadolu halklarının yüzde altmış (% 60)'a yakın oy oranını alarak, sahici bir demokrasi için desteklendi ve adeta görevlendirildi. Peki, ne oldu da her şey yolunda giderken, tam da olayların çözümü konuşulup tartışılırken birden bire halkın tepkisi ile karşılaşıldı? İşte AKP kurmaylarının üzerinde durması gereken kritik nokta burasıdır. İnsanlar, neden bu kadar derin bir öfke ile ayağa kalkmaktadırlar? Bunun birçok izahatı olabilir elbette.

Şunu açıklıkla söyleyebilirim ki: AKP yönetiminin büyüyerek gelişmesine karşı derin bir kıskançlık duyanların sayısı azımsanmayacak kadar barizdir. Bu kesim özellikle "eskide" direten statükocu kesimdir. Yine, her on yılda bir gerçekleşen askeri darbelerden nemalanan kimselerin, özel çıkarları gereği sokağa çıktıkları da aşikardır. Başta "Kürt sorunu" olmak üzere, kimi iç huzurla ilgili sorunların bitmesinden zarar görebileceklerine inanan kimselerin de sokaklara döküldüklerini, salt bu maksatla darbe tamtamları çaldıklarını da gözardı edemeyiz. Bu ve buna benzer nedenlerle sokakları karıştıranlar hakkında örnekleri çoğaltabiliriz... Fakat, sahiden demokrasi isteyen, yarına endişeyle bakan halk kitlelerini de gözardı etmemeliyiz.

Sonuç olarak, gerekçeler ne olursa olsun farketmez. Sayıları, nicelikleri ve nitelikleri ne olursa olsun. Marjinal olsunlar, yada toplumsal bütünlük sağlamış olsunlar, ne farkeder? Yürütme'yi icra eden Hükümet yetkilileri, kendi gidişatlarını sorgulamalıdırlar. Sözle söyleneni pratikte uygulamalı, bir şeyin icrasını yaparken de farklılıkların hasasiyetlerini gözardı etmeden hareket etmelidirler.

Örneğin "çözüm sürecini" başlatırken, karşı taraf iki adım atıyorsa ve sizler hala bir adım atmayıp, "Bekleyip görelim!" diyorsanız eğer, burada bir zaaf var demektir. Birşeyler, olması gerektiği gibi gitmiyor demektir. Yine, beğenin beğenmeyin bu topraklarda kendilerini "Alevi" olarak adlandıran yurttaşları var. Bütün inkara rağmen, toplumsal sayılarıyla Anadolu nüfusunun % 10'una tekabül ediyorlar.

Yıllardır, belli aralıklarla toplanan "Alevi çalıştayları" sonuç vermiyorsa eğer (pratikte somut adımlar yoksa), kitleler kendilerini aldatılmış ve kandırılmış hissetmezler mi peki, soruyorum? Üstelik, bir kısmını onlardan topladığınız vergilerle yapmakta olduğunuz şu son köprüye bakın bir! Bu köprüye, onların "zalim" olarak adlandırdığı birilerinin adını verirseniz eğer, burada yine birşeyler yanlış gidiyor demektir. O zaman, genel anlamda Anadolu insanı kendisini sorgulamaz mı sizce? "Bunlar aslında beni kandırmak maksadıyla manevra yapıyorlar!" paranoyasına kapılmaz mı insanlar? Haksız da sayılmazlar hani... Toparlarsam eğer; bir yandan vesayet rejimini yıkarken, diğer yandan kendi vesayetini halkın başına bela etmeye çalışırsan, olacağı budur işte! Padişah da olabilirsiniz, Sadrazam da... Ama adaletten uzaklaştığınız an, sonunuzun başlangıcına adım atmış olursunuz. Kimler denemedi ki?

Sevgili okuyucular, uzattığımı biliyorum. Bağışlayınız lütfen! Şöyle bitireyim: Gidişata yaklaşırken, AKP hükümetinin iyileştirmelerini gözardı etmeden olaylara bakacağız. Hükümetin icraatları yürürken, rıza göstermediğimiz gösteremeyeceğimiz yaklaşımlarına da asla boyun eğmeyeceğiz elbette. Gerek birey olarak, gerekse de topluluklar olarak bize ait olan hak ve özgürlüklerimiz demokratik bir çerçevede çözüme kavuşuncaya kadar sesimizi yükseltecek, mücadelemizi yürüteceğiz. Fakat, vicdan ve adalet duygumuzu asla yitirmeden...

Derin saygı ve selamlarımla,
M. Zewal Dogan
Yazar: Redaksiyon (İsveç)
E-posta: tawkirar.haber@tawkirar.com
 
Yayın: 2013-06-21
TAKSİM DİRENİŞİNDEN STORTORGETEA MALMÖ
Taksim direnişinden Stortorget'e Bizim gizemli kitaplarımız; sölediklerine dikkatle kulak verdiğimiz liderlerimiz vardı. Kişisel beklentilerini öteleyen, toplumsal çıkarları ön planda tutan idealist, -laf aramızda- biraz da asık suratlı gençlerdik.. '''Dünle birlikte gitti cancağızım, ne kadar söz varsa düne ait; şimdi yeni şeyler söylemek gerekiyor.'' diyor Mevlana.
» Oku
 
Yayın: 2013-06-19
KÜFRAN-I NİMMET
Makaleme başlamadan önce; yöremiz insanlarından Hasan Kaya Efendi'ye Hakk'tan rahmet diliyor, ailesine derin taziyelerimi iletiyorum. Yine, arada sizlerle beraber olmamı sağlayan ve bana bir makale köşesi ayıran değerli dostlara, Tawkirar.com sitesinin yönetim kuruluna teşekkür ediyorum. Sevgili arkadaşlar, hep siyaset yazdık, hep politika yazdık bugüne kadar. Bundan sonra, belli aralıklarla coğrafyamızda ve yakınlarımızda yaşanmış olan kültürel içerikli konulara da ağırlık vermeye çalışacağım. Zira, kültürel olarak o kadar derin zenginliklerimiz var ki. Uzatmadan konuma geçeyim. Şimdi, sizleri Azarbeycan ve İran topraklarının bulunduğu yerin yüceliklerine, ALAMUT kalesinin bulunduğu görkemli dağın tepesine, Damavan ve Elbruz Dağlarının doruklarına kısa bir düşünsel yolculuğa davet ediyorum. Bu yolculuk ki yüzyıllardır ağızdan kulağa ulaşan bir destandır... Memleketin uzun ve soğuk kış gecelerini ısıtıp hafiflettiği gibi, oldukça da öğreticidir. Buyrunuz beraber dinleyelim.
» Oku
 
Yayın: 2013-06-12
VEFAT HABERİ: HASAN KAYA HAKK'A YÜRÜDÜ
İstanbul'da kanser tedavisi gören Tapkıran eşrafından Hasan Kaya, dün akşam 20.00 civarında Hakk'a yürüdü. Sitemize ulaşan bilgilere göre Hasan Kaya'nın cenaze töreni yarın saat 14.00'te köyde yapılacaktır.
» Oku
 
Yayın: 2013-06-11
"BU SENİN BANA YAPTIĞIN REVA MI?"
(YAZAR NOTU: Bu yazıyı birkaç hafta önce yazmayı planlamıştım. Reyhanlı olayından sonra yayına hazırlamak için üzerinde çalışırken, her zamanki gibi Türkiye ve Ortadoğu gündemi o kadar çok hızlı değişiyor ki, Gezi Parkı olayları herşeyi gölgeledi. Yazıyı, ancak bugün yayınlamak mümkün oldu/HMK)
» Oku
 
Yayın: 2013-06-10
İSVEÇ'TE OTURMA İZNİ OLMAYANLARA GENEL AF İSTENDİ
İsveç’te polis oturma izni olmayan kağıtsızlar olarak tanımlananlara yönelik tutumunu sertleştirirken, kağıtsızlara af çıkarılması talebi de yaygınlık kazanıyor. Siyasi partiler İsveç’in iltica politikasını tartışır ve yeni düzenlemelere gidilmesini isterken, Hükümetin iltica politikasını protesto gösterileri de yaygınlaşarak devam ediyor. İsveç’in Stockholm, Göteborg, Malmö, Boden, Sundsvall, Gävle ve Borċs illerinde eş zamanlı olarak düzenlenen gösterilere katılan binlerce kişi hükümetin iltica politikasını protesto ederek kağıtsızlara genel af çıkarılmasını talep etti.
» Oku
 
Yayın: 2013-06-07
UPPSALA'DA CEMEVİ YAPILMASI İÇİN VAKIF KURULUYOR
İsveç Alevi Federasyonu'nun 1 Haziranda Uppsala'da yaptığı halk toplantısına dair Federasyon İnanç kurulu adına yapılan açıklamayı sizlerle paylaşıyoruz:
» Oku
 
Yayın: 2013-06-05
DELALET ve CEHALET
Değerli arkadaşlar merhaba! Bazı aralıklarla bu pencereden sizlerle karşılaşmaya çabalıyorum. Bu güne kadar, genelde Orta-Doğu, özelde kendi topraklarımız olan Anadolu'da gelişen kimi hadiselerle ilgili fikirlerimi sizlere ulaştırmak adına; bir kaç makale ile sizlere ulaşmaya çalıştım. İnsanlar, dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, birbirlerini tanısın veya tanımasınlar, önemli değildir. Önemli olan, geneli ilgilendiren toplumsal aktivitelerde, hayati gelişmelerde gösterdikleri yaklaşım ve duruşlarıdır.
» Oku
 
Yayın: 2013-06-03
TAKSİM OLAYLARI VE SİVİL İTAATSİZLİK
çocuk katledildi. Aydınlar, yazarlar bunu dile getirdiğinde terörist ilan edildi fakat kimse buna sahiplenmedi. Bırakın bunları Türk devleti uçaklarıyla Kürt çocuklarını Roboski de yakıp küle çevirdi kimse sahiplenmedi bu denli. Buradaki çifte standart direnişin samimiyetini sorgulamadan geçilmez hale getiriyor. Aslında bir yandan da insanların ancak kılıç kendi tenine değdiği zaman demokrasiden yana pratik sergilediklerini de apaçık ortaya koyuyor
» Oku
 
Yayın: 2013-05-28
VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI: MUSTAFA YEŞİL HAKK'A YÜRÜDÜ
Tapkırankale köyü eşrafınından Mırtolar kabilesinin en yaşlı kuşağından Mustafa Yeşil, Hakk'a yürüdü. Sitemiz Yeşil Ailesinin acısını paylaşır, Hakk’ın rahmetine kavuşan Muıstafa Yeşil'e Allah’tan rahmet diler, ailesinin ve yakınlarının başı sağolsun
» Oku
 
Yayın: 2013-05-28
İSVEÇ ALEVİ TOPLUMUNU HALK TOPLANTISINA ÇAĞRIMIZDIR
İsveç Alevi Federasyonu, 1 Haziran Cumartesi günü Alevi toplumu ile halk toplantısı yapmak ve Uppsala’da bir Cemevi kurulması çalışmalarını başlatmak için halkla buluşma çağrısında bulundu. Sitemize Federasyon adına İnanç Kurulu Başkanı İsmail Dede(Bakır) yaptığı çağrıda,
» Oku
 
Yayın: 2013-05-26
İSVEÇ, TE VEFAT ABDULRAHMAN YÜKSEL IN TAZİYE KIRK YEMEGI 04 HAZIRAN SALI GÜNÜ TÜM DOSTLARA DUYRULUR
Tavkairar eşrafından olup Minehüyük Köyünde ikamet eden İsmail Yüksel’in İsveç in Halstahammar kasabasında oturan oğlu Abdurahman Yüksel, evinde geçirdiği kalp krizi sonucu İsveç’in Halstahammar şehrinde vefat ettmişti. TÜM DOST VE AKRABALARIMIZA
» Oku
 
Yayın: 2013-05-21
ŞAREY ŞAHİNDAL'IN AİLESİNDEN AÇIKLAMA VE TEŞEKKÜR
Aylarca mücadele ettiği beyin tümörüne yenik düşerek 9 Nisan sabahı İsveç’in Bollnäs şehrinde Hakk'a yürüyen Tapkıran Köyünde Şukurlar Kabilesinin en yaşlı kuşağından Şarey Şahindal'ın ailesi TARAFINDAN YAPILAN TEŞEKKÜR MESAJI
» Oku
 
Yayın: 2013-05-21
DÜĞÜN DUYURUSU: İSMAİL ŞAHİNDAL İLE NAİME 31 MAYIS DA UPPSALA´DA DÜNYA EVİNE GİRİYORLAR
TAPKIRAN Köyü eşrafından olup, Merhum Hüseyin ve Şarey Şahindalın oğlu Ismail ile Pazarcık AKCAKOYUNLU Köyü eşrafından (Merhum)M.Hanefi ve Nursel Orak´ın kızı Naime 31 MAYIS Cuma günü İsveç’in Uppsala şehri fyris parkende dünya evine giriyorlar. Tüm dost ve akrabalar davetlidir.
» Oku
 
Yayın: 2013-05-17
ELBISTAN'DA YİNE YILDIRIM DÜŞTÜ 2 ÖLÜ 2 YARALI
Tapkıran esrafında olup Elbistan'da ikamet eden Mustafa Haydemir(46) yildirim dusmesi sonucu hayatini kaybeti. Mustafa Haydemir (merhum Huseyin Haydemirin oglu) Elbıstan termık taksicilik´de çalışıyordu.
» Oku
 


Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre
» Üye Ol
» Bilgilerimi Unuttum?
 
Sudoku
 
Sudoku
 
Takvim
   
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
             
             
             
             
             
             
Olay |  
 
 
Tawkirarın Sorusu
TAPKIRANLILARIN İSVEÇ'E GÖÇ DOSYASI'NI TAKIP EDIYOR MUSUNUZ?
Evet Hayır Bilmem
 
» Sonuç
 
Kullanıcı İstatistik
Toplam üyeler 2368
Aktif üyeler 0
Aktif ziyaretçi 11
Toplam ziyaretçi 2621602
 
Copyrights © TAWKIRAR.COM 2006
İlanlar: